Stadig flere gjør som italienerne og velger dessertvin til desserten, i stedet for den trauste kaffekoppen. Valget av vin er ikke uvesentlig, og det er spesielt tre faktorer som er av betydning. Vinens syreinnhold, intensitet og sødme. Disse komponentene bør helst matche desserten slik at man får full uttelling for både tørt og vått.

Typer dessertvin

Søte dessertviner produseres av druer som har ekstra mye sødme i seg. Dette skjer ved at fermenteringsprosessen stoppes før gjæret har omdannet alt sukkeret fra druene til alkohol. Blant alle dessertviner som finnes, deler vi de gjerne inn i fem hovedkategorier:

 • Musserende dessertvin, som Asti Spumante, musserende Gewürztraminer, Demi-sec Riesling eller Chenin Blanc og musserende rosévin.
 • Halvsøte dessertviner, som Viognier, Moscatel, Müller Thurgau eller Gewürztraminer.
 • Søte dessertviner, som Muscat-baserte dessertviner, Sauternes, Eiswein, Tokaji og andre viner der druene utsettes for edelråte.
 • Søte rødviner, som høstviner av Zinfandel og Mourvedre, Freisa og Recioto della Valpolicella (Amarone-vin).
 • Sterkvin, som Portvin, Madeira, Sherry og Vin Doux Naturel.

Velg rett dessertvin

Når vi skal velge en dessertvin som fremhever smakene i desserten, der denne samtidig får frem det beste i vinen, kan vi gå ut i fra tre tommelfingerregler:

 • Desserter med mye naturlig syrlighet, som de med mye frukt, bør kombineres med en dessertvin som også har noe høy syrlighet.
 • Er desserten intens i smak, bør vinen også være intens.
 • Dessertvinen bør også være søtere enn selve desserten.

Mange vil også fremheve at man kan gå ut i fra fargen på desserten når man velger vin. Er desserten lys, velger vi en lysere og lettere vin. Jo mørkere desserten blir, desto mørkere vin kan vi velge. I tillegg kan man gjerne velge vin som inneholder mer alkohol, dersom desserten også er kraftig og fet.

Gode kombinasjoner

Med teorien i bakhodet, kan vi eksemplifisere med kombinasjoner som anses som gode:

 • En dessert som er lys og kremet, eller veldig fruktig (syrlig), kan godt akkompagneres av demi-sec Champagne, høstviner av Riesling, Asti Spumante eller andre søte, musserende viner. Er desserten i tillegg veldig fet, kan man godt se etter en variant med litt mer alkoholinnhold.
 • Desserter med karamell eller sjokolade passer utmerket sammen med søt rødvin med litt snerp. Mange portviner, spesielt de unge, passer her, det samme gjør høstviner av Pinot Noir, Grenache og Shiraz.
 • Fruktige og krydrede desserter, for eksempel pære- eller eplepai med kanel, passer godt sammen med hvite dessertviner som Sauternes, Gewürztraminer, Tokaji eller portviner med kompleks smak.
 • Serverer du kake til dessert, kan du velge vin ut i fra den dominerende smaken i kaken, og ut i fra de eksemplene vi viser til her.
 • Kalde og friske desserter, som iskrem og sorbét, fortjener en vin som også er frisk og gjerne kjølig. Eiswein, søte Muscat-viner og greske Vinsanto-viner er ypperlige til dette.