Hva er vinmonopolet sine åpningstider

Vinmonopolet sine åpningstider er strengt regulert av det offentlige. Det er departementet og kommunene som bestemmer disse tidene. De varierer også i forbindelse med helger og høytidsdager. For å gi deg oversikten over hvilke åpningstider Vinmonopolet har, skal vi sett opp en enkel oversikt i denne artikkelen.

Vinmonopolet åpningstider – generelt

Den generelle regelen for de ordinære og maksimale åpningstidene på vanlige hverdager er mellom klokken 08:30 og 18:00. Dette skiller seg fra alkoholsalget i ordinære butikker (øl og cider) som er satt til å være mellom klokken 08:00 og 18:00. På lørdager er vinmonopolet sine åpningstider begrenset til å være mellom klokken 08:30 og 15:00.

Videre kan departementet bestemme at salgstiden skal begrense seg til de 5 første dagene i uken. Dette er ikke gjort per i dag, så det er de generelle reglene som gjelder over hele landet.

Åpningstider Vinmonopolet i forbindelse med helligdager

I forbindelse med dager før helligdager så begrenses Vinmonopolet sine åpningstider seg til samme regler som gjelder for lørdager. Og det er naturligvis ikke anledning til å holde åpent på selve helligdagene eller søndager. Unntatt fra denne regelen er dagen før Kristi Himmelfartsdag, der samme regler gjelder som for ordinære virkedager.

Det er også forbudt å holde åpent på 1. mai, 17. mai og julaften. Dette gjerder også for andre alkoholholdige drikker slik som øl og cider.

Og så en siste begrensning

Det er ikke anledning til å holde åpent lenger enn hva som er tillat for utsalg av andre alkoholholdige drikker i samme kommune. Det vil si at dersom ølsalget i matvarebutikken på hverdager stenger klokken 16:00, så kan heller ikke salg av vin og brennevin selges ut over denne fastsatte tiden. Når det gjelder valgdagen så er det kommunen som bestemmer om det skal være alkoholsalg på denne dagen eller ikke. Det kan derfor være lurt å sjekke opp dette for din kommune. og ikke glem å sjekk klokka.

Vinmonopolet åpningstider – maksimalt hele året

 • Mandag til Fredag: 08:30 til 18:00
 • Lørdag: 08:30 til 16:00
 • Dagen før 1. mai, 17. mai og julaften: 08:30 til 18:00
 • Dagen før Kristi Himmelfartsdag: 08:30 til 18:00
 • Dagen før andre helligdager: 08:30 til 15:00
 • Påskeaften: 08:30 til 15:00
 • Pinseaften: 08:30 til 15:00
 • Nyttårsaften: 08:30 til 15:00
 • Valgdager: 08:30 til 15:00 (men kommunen kan bestemme at det skal holdes stengt)
 • søndag: Stengt
 • 1. mai, 17. mai og julaften: Stengt
 • Andre helligdager: Stengt
 • OBS! Enkelte kommuner og Vinmonopol kan ha andre åpningstider enn makstidene. Så det kan være lurt å sjekke for å være sikker.

Før de helligdager som er bevegelige, kan Vinmonopolet sine åpningstider være noe annerledes. Faller for eksempel 17. mai på en mandag, vi det naturligvis være stengt dagen før. Ønsker du å sette deg ytterligere inn i disse reglene kan du lese gjennom alkoholloven. Det er denne som regulerer disse reglene.

Klikk her for link til Polet og finn åpningstidene til ditt pol