Hvordan temperere og servere vin

For å få frem det beste i vinen, er det viktig at den serveres i noenlunde rett temperatur. Hva som er rett er ikke alltid like enkelt å finne ut av. Spør du ti vineksperter, vil du kanskje få like mange forskjellige svar. Likevel enes de fleste om at rødvin serveres generelt sett for varmt, mens hvitvin ofte serveres for kaldt.

Ikke bruk romtemperaturen som rettesnor

Mange har sikkert hørt at rødvin skal serveres i romtemperatur. Det
var for så vidt riktig i Frankrike i gamle dager, da de fleste hjem hadde dårlig isolasjon og romtemperaturen gjerne lå på rundt 17-18 grader. Et norsk hjem i dag er som regel betydelig varmere, og normalt på rundt 22-23 grader. Vin som er over 20 grader, uansett om den er rød eller hvit, mister mye av smaksnyansene. Dette gjelder særlig rødvin, da garvestoffene kan bli veldig fremtredende jo varmere vinen er. Derfor blir det ofte skivebom å la vinen temperere seg lenge på kjøkkenbenken hjemme.

Samtidig er det slik at den optimale serveringstemperaturen på en rødvin vil avhenge av type vin, hvor lenge den er lagret og mange andre faktorer. En ung og lite komplisert vin bør serveres kaldere enn en kompleks vin med lang lagring. I stedet for å henge seg opp i en generell middeltemperatur, er det bedre å lære seg noen tommelfingerregler for hver enkelt vintype. I tillegg kan man kjøpe et godt vintermometer, gjerne av den typen der sensoren stikkes ned i flasken. De som sitter på utsiden måler strengt tatt kun temperaturen på selve flaska.

Anbefalte serveringstemperaturer for vin

Du kan bruke følgende anbefalte serveringstemperaturer som et utgangspunkt, og vil da få mer utbytte av de edle dråpene:

  • 6 – 11° Musserende viner. De letteste kan gjerne være i det laveste sjiktet, mens en tyngre kan være i det øvre.
  • 8 – 10° Tørre og lette hvitviner.
  • 10 – 13° Fyldige hvite viner og vellagrede musserende viner.
  • 10 – 12° Søte dessertviner som Sauternes og Eiswein.
  • 8 – 10° Rosévin.
  • 12 – 14° De yngste og letteste rødvinene.
  • 14 – 16° Litt kraftigere rødviner.
  • 16 – 19° Mer komplekse røde viner, rike på garvesyre (mye snerp).
  • 14 – 18° Sterkviner, de tørre i nedre sjikt, mens søte sterkviner kan være i øvre sjikt.