Mat og retter som passer til rød Rioja

Jeg innleder med rød Rioja, men det er egentlig ikke nødvendig da de fleste forbinder Rioja med rødvin. 75 prosent av vinen som produseres i regionen er rødvin. Resten er hvitvin og rosévin. Jeg vil derfor heretter kun omtale den som Rioja.

Rioja er et godt valg til lammeretter

Det jeg med en gang kan slå fast er at denne vinen er et meget godt valg til lam, svin og retter som inneholder paprika,safran og hvitløk. Alle ingredienser som brukes mye i det spanske kjøkken. Det man kan ha som tommelfinger regel er at unge Rioja-viner tåler mer krydret mat enn eldre viner. De eldre vinene som reserva og gran reserva bør serveres til litt mildere retter uten særlig mye krydder. Unge og mer moderne typer går faktisk meget bra til indisk mat.

Her er en oversikt over hvilke typer mat og retter som Rioja fungerer bra med:

  • Eldre gran reserva viner passer spesielt bra til retter av stekte villfugler slik som fasan og rapphøne.
  • Yngre og moderne viner passer bra til typisk indiske stekte retter.
  • Harde oster laget av sauemelk. For eksempel Manchego. I motsetning til annen rødvin passer en bløt og litt mild Rioja faktisk godt som en allround vin til ostebord.
  • Den passer til nesten alle typer av Lammeretter du kan tenke deg. Alt fra stekt og grillet til kokte retter og koteletter.
  • Retter med forskjellige typer av paprika, chili og Pimiento som er en type spansk chili.
  • Svineretter som er tilberedt på på spansk vis med for eksempel bønner.
  • Chorizo, skinke og kjøttboller er retter som går godt sammen med yngre Rioja viner. Derfor er den som en selvfølge å regne på tapasbordet.
  • De fleste typer mellomsterke retter med chili, som for eksempel chili con carne. Du kan derfor god servere Rioja til meksikanske retter.
  • Den er perfekt til retter som inneholder safran, som for eksempel paella. Den passer også som følge til bacalao.

Prøv deg gjerne litt frem og varier mellom de forskjellige typene av Rioja. Til de av oss som liker å krydre maten litt ekstra er denne vinen et godt valg. Men husk at den for enkelte, spesielt de fatlagrede, kan være litt tøff. Eik og vanilje er fremtredende elementer.