Slik velger du riktig vin til Viltgryte

Viltgryte, kjent for sin rike og ofte intense smak av viltkjøtt som elg, hjort, rein eller villsvin, krever nøye utvalg av vin. Her er hvordan du velger riktig vin til viltgryte, inkludert konkrete vinanbefalinger og serveringstips.

Rødviner

Cabernet Sauvignon

  • Silver Oak Cabernet Sauvignon, Napa Valley, USA
  • Château Montelena Cabernet Sauvignon, Napa Valley, USA
  • Penfolds Bin 407 Cabernet Sauvignon, South Australia

Syrah/Shiraz

  • Penfolds Grange Shiraz, South Australia
  • M. Chapoutier ‘Les Varonniers’ Crozes-Hermitage, Rhône, Frankrike
  • E. Guigal Côte-Rôtie La Turque, Rhône, Frankrike

Merlot

  • Duckhorn Vineyards Merlot, Napa Valley, USA
  • Château Pétrus, Pomerol, Frankrike
  • Shafer Merlot, Napa Valley, USA

Pinot Noir

  • Domaine Serene ‘Evenstad Reserve’ Pinot Noir, Oregon, USA
  • Joseph Drouhin Chambolle-Musigny, Burgund, Frankrike
  • Felton Road Bannockburn Pinot Noir, Central Otago, New Zealand

Tempranillo

  • Vega Sicilia Único, Ribera del Duero, Spania
  • La Rioja Alta Gran Reserva 904, Rioja, Spania
  • Muga Prado Enea Gran Reserva, Rioja, Spania

Hvitviner

Når det gjelder å pare hvitvin med viltgryte, kan det være en spennende utfordring, ettersom rødvin ofte er det foretrukne valget for denne typen retter. Imidlertid kan hvitvin være et utmerket alternativ, spesielt for lysere eller mer delikate viltgryter, eller de som inneholder fjærkre som fasan eller and. Her er 15 konkrete hvitviner som kan passe godt til viltgryte, avhengig av rettens spesifikke ingredienser og smaksprofil:

Chardonnay

 1. Kistler Vineyards Chardonnay, Sonoma Valley, California, USA
 2. Domaine Leflaive Puligny-Montrachet, Burgund, Frankrike
 3. Grgich Hills Estate Chardonnay, Napa Valley, California, USA
 4. Leeuwin Estate Art Series Chardonnay, Margaret River, Australia
 5. Joseph Drouhin Chassagne-Montrachet, Burgund, Frankrike

Riesling

 1. Dr. Loosen Wehlener Sonnenuhr Riesling Spätlese, Mosel, Tyskland
 2. Egon Müller Scharzhofberger Riesling Kabinett, Mosel, Tyskland
 3. Trimbach Riesling Cuvée Frédéric Emile, Alsace, Frankrike
 4. Joh. Jos. Prüm Wehlener Sonnenuhr Riesling Auslese, Mosel, Tyskland
 5. Selbach-Oster Zeltinger Sonnenuhr Riesling Spätlese, Mosel, Tyskland

Sauvignon Blanc

 1. Cloudy Bay Sauvignon Blanc, Marlborough, New Zealand
 2. Pascal Jolivet Sancerre, Loire, Frankrike
 3. Kim Crawford Sauvignon Blanc, Marlborough, New Zealand
 4. Domaine Vacheron Sancerre, Loire, Frankrike
 5. Robert Mondavi Fumé Blanc, Napa Valley, California, USA

Når du velger en hvitvin til viltgryte, vurder smaksprofilen til både vinen og retten. En fyldig og eiket Chardonnay kan være et godt valg for rikere viltgryter, mens en frisk og aromatisk Riesling eller Sauvignon Blanc kan passe bedre til viltgryter med en lysere smaksprofil eller mer delikate ingredienser.

Serveringstips for vin til viltgryte

 1. Tilpass Vinen til Grytens Intensitet: Viltgryter kan variere i smaksintensitet. Velg en kraftigere vin som Syrah eller Cabernet Sauvignon for en rik og kraftig gryte, mens en lettere Pinot Noir kan passe bedre til en mildere viltgryte.
 2. Ta Hensyn til Tilbehør og Krydder: Tilbehør som rotgrønnsaker, sopp, og krydder som laurbær og timian, bør tas med i betraktningen. En vin med jordnære eller krydderpregete toner kan komplementere disse smakene.
 3. Serveringsstemperatur: Rødvin bør serveres ved optimal temperatur, rundt 16-18°C, for å fremheve vinens aromaer og smaker.
 4. Dekantering: Eldre eller mer tanninrike viner kan ha godt av dekantering for å mykne tanninene og åpne opp aromaene.

Vinvalg og tilbehør

 • Når du velger vin til viltgryte, husk at tilbehøret spiller en viktig rolle. En rikere og fyldigere vin kan stå opp mot kraftige tilbehør som stekte rotgrønnsaker og tykke sauser, mens en lettere vin kan være bedre egnet til en enklere tilberedt viltgryte med færre krydder.
 • Vurder også sødme- og syrebalansen i vinen i forhold til rettens smakskomponenter.

Valg av vin til viltgryte handler om å finne en harmoni mellom viltets rikdom og vinens karakter. Disse anbefalingene gir et spekter av viner som passer til viltgrytens ulike smaksprofiler og intensiteter.